Zaujímavosti

Články zo sveta psychológie.

Gaslighting

jan 1, 2024

Gaslighting je forma manipulácie, v ktorej jedna osoba zavádza druhú, vytvára nepravdivé príbehy čím ju privádza k spochybňovaniu svojho úsudku a reality. Deje sa to počas dlhšieho obdobia, a práve preto obeť napokon zvažuje pravdivosť vlastných myšlienok, vnímania reality či spomienok. To môže viesť k pocitom zmätenosti, strate sebavedomia až pochybnostiam o vlastnom psychickom zdraví. Častým dôsledkom týchto skúseností býva závislosť na osobe, ktorá gaslighting používa. Gaslighting sa môže vyskytovať v partnerských vzťahoch, rodinných vzťahoch, priateľstvách, ale aj na pracovisku.

Odkiaľ pochádza pojem gaslighting?

Názov pochádza z divadelnej hry z roku 1938, ktorá bola neskôr sfilmovaná pod názvom Gas Light (plynová lampa). V tomto príbehu sa manžel pokúša rôznymi okolnosťami presvedčiť svoju ženu, že sa pomiatla. Príkladom je blikanie plynovej lampy, ktoré zámerne spôsobuje manžel, pričom pred manželkou to popiera. Následkom toho žena začína pochybovať o sebe, svojich pocitoch, vnemoch a zážitkoch.

Aké taktiky sa pri gaslightingu vyskytujú?

  • Klamstvá – ak aj vieme, že nám ľudia využívajúci gaslighting nehovoria pravdu, môžu byť veľmi presvedčiví, až tak, že nás to spochybní v našom úsudku.
  • Poškodzovanie povesti –iným ľuďom môžu hovoriť, že sme napr. emočne nestabilní.
  • Odvádzanie pozornosti – ak ich konfrontujeme ohľadom nejakej skutočnosti, majú tendenciu zmeniť tému, alebo sa pýtať protiotázku, namiesto priamej odpovede.
  • Minimalizovanie myšlienok a pocitov  – môžu používať výroky ako napr. „Reaguješ prehnane“, „Prečo si taký citlivý/á?“.
  • Ospravedlnenia – ak vyjadríte, že sa vás dotklo niečo čo povedali alebo urobili, neospravedlnia sa, prípadne môžu povedať: „Mrzí ma, ak si sa urazil/a.“
  • Presúvanie zodpovednosti – ak sa aj snažíme vysvetliť naše pocity, majú tendenciu zvrtnúť konverzáciu tak, že sa my sami cítime zodpovední za ich správanie voči nám.
  • Nepatričné používanie láskavých slov – môžu povedať napr.: „Vieš, že  ťa milujem. Veď by som ti zámerne neublížil/a.“
  • Upravovanie spomienok –majú tendenciu prerozprávať udalosti, aby zneli v ich prospech.
  • Nepatričné používanie humoru – poukážu napríklad na naše slabé alebo citlivé miesto, a dodajú: „Len žartujem.“
  • Počas konfliktu vás nenechajú hovoriť.

Aké sú znaky a dôledky gaslightingu?

  • Spochybňujete svoje pocity, realitu, úsudok a spomienky
  • Cítite sa neisto, zraniteľne, opustene a bezmocne
  • Premýšľate, či ste tým, čo o vás hovoria, napr. príliš citlivý/á
  • Často sa ospravedlňujete
  • Cítite sa zmätený a sklamaný zo seba
  • Máte pocit, že sa stane niečo zlé, keď ste v blízkosti tejto osoby
  • Cítite sa nedostatočne a máte pochybnosti sami o sebe
  • Predpokladáte, že sklamávate iných
  • Pre nízku sebadôveru máte ťažkosti urobiť rozhodnutia

Prečo ľudia používajú gaslighting?

Cieľom osoby, ktorá používa gaslighting, nie je len manipulácia, ale aj moc a kontrola. Častokrát to pochádza z jej vlastnej neistoty a pocitunedostatočnej kontroly nad vlastným životom.

Gaslighting može byť realizovaný vedome, ale aj nevedome. Takže niektorí ľudia si ani nemusia uvedomovať, že používajú takéto techniky. To však nie je ospravedlnením pre pokračovanie v takomto správaní, a je potrebné riešiť to. Človek, ktorý používa gaslighting môže skutočne veriť, že druhému pomáha. Avšak je motivovaný svojimi vlastnými potrebami byť silnou a mocnou osobou. Ak sa tento človek stretne s inou osobou, ktorá má tendenciu vyhľadávať jeho uznanie, môže sa ľahko stať obeťou gaslightingu.

Čo robiť, ak zažívate gaslighting?

Včasne rozpoznajte znaky gaslightingu a uistite sa, že ide ozaj o tento typ manipulácie – ojedinelé reakcie (napr. „Nemyslíš, že preháňaš?“) sú síce neadekvátne, ale nejde o gaslighting. Musí byť teda prítomný opakovaný vzorec takéhoto správania s cieľom vyvolať pochybnosti u druhého o vlastnej realite.

Stručne ukončite konverzáciu môžete použiť napríklad: „Zdá sa, že máme odlišné spomienky na to, čo sa stalo. Nemá zmysel o tom ďalej diskutovať.“, „Nepáči sa mi, kam tento rozhovor smeruje. Porozprávajme sa o tom inokedy.“, „Ja to cítim takto. Rozumiem, že máš iný názor, ale sú to moje pocity, prosím, rešpektujme ich.“

Získajte odstup pomôcť môže opustenie konverzácie a následné využitie niektorej z relaxačných techník.

Uložte si dôkazy – najmä pre svoju potrebu a na uistenie sa o pravosti vlastných zážitkov a spomienok.

Nastavte si hranice – dajte jasne najavo, že takéto správanie je pre vás neprijateľné. Napríklad ak vás chceli uraziť formou žartu, požiadajte ich, aby vám vysvetlili, ako to mysleli. Tým ukážete, že tieto stratégie na vás nefungujú.

Získajte nezávislý pohľad – pomôcť môže názor inej osoby na dané správanie.

Ukončenie vzťahu ak sa nedarí zastaviť toto správanie, ukončenie vzťahu môže byť tým najvhodnejším riešením.

Ukončenie vzťahu ak sa nedarí zastaviť toto správanie, ukončenie vzťahu môže byť tým najvhodnejším riešením.

Vyhľadanie odbornej pomoci.

Ako môže pomôcť psychológ?

Môže pomôcť získať nezávislý pohľad na danú situáciu, pomôže tiež s posilnením vlastného sebavedomia a asertivity.Môže tiež sprevádzať v celom procese: od identifikácie tohto správania, cez nácvik relaxačných techník a techník, ako reagovať v týchto situáciách.Pomôže tiež pripraviť sa na rozhovor o tomto správaní a nastavenie si hraníc, až po vyriešenie tejto situácie.

Zdroje:

Sherri Gordon: Is Someone Gaslighting You? Learn The Warning Signs. 2023.

Stacey Colino: Gaslighting In Relationships. Have You Fallen For A Gaslighter? 2022.

Jayda Shuavarnnasri, M.A.: What Is Gaslighting? How To Know If You´re Experiencing It In Relationship. 2022.

Robin Stern, Ph.D.: Gaslighting: Turning Off The Gas On Your Gaslighter. 2023.

Crystal Raypole: Think You´re Being Gaslit? Here´s How To Respond. 2022.

Preston Ni: 6 Common Traits Of Narcissists And Gaslighters. 2017.

Sledujte nás

Získajte viac informácií a sledujte nás na našich sociálnych sieťach.