Zaujímavosti

Články zo sveta psychológie.

FOMO – strach z premeškania a jeho dopad na duševné zdravie

dec 5, 2024

FOMO (Fear of MissingOut), alebo strach z premeškania, je psychologický fenomén, ktorý sa prejavuje strachom, úzkosťou alebo stresom z toho, že premeškáme dôležité udalosti, zážitky alebo informácie, ktoré zažívajú iní ľudia. Tento strach vychádza z túžby byť neustále v spojení s tým, čo robia ostatní, a preto je tento fenomén najviac spájaný s používaním sociálnych sietí. FOMO môžeme chápať ako našu potrebu byť všade prítomní, všetko vidieť a zažiť. Ide o presvedčenie, že ak niekde budeme chýbať, tak práve tam ostatní zažijú niečo zaujímavé, čo premeškáme. Tieto pocity, prameniace z FOMO, môžu negatívne vplývať na našu sebakontrolu, sebavedomie a celkovú spokojnosť so životom, čím môžu ovplyvňovať aj našu schopnosť robiť racionálne a dobre uvážené rozhodnutia.

Ako vzniká FOMO?

FOMO vychádza zo základnej ľudskej potreby niekam patriť a byť súčasťou určitej sociálnej skupiny. Pri prežívaní FOMO náš mozog reaguje podobne ako pri úzkosti, čo nás vedie k hľadaniu úľavy, často prostredníctvom sociálnych sietí. Avšak skrolovanie sociálnych sietí a sledovanie životov iných ľudí často pocity úzkosti zosilňuje.

FOMO je kombináciou sociálnej úzkosti, potreby uznania a neustáleho porovnávania sa s ostatnými. Sociálne siete sú silným hnacím motorom FOMO, najmä kvôli ich schopnosti zvyšovať hladinu dopamínu v mozgu pri pozitívnej spätnej väzbe, ako sú lajky a srdiečka na naše príspevky. Ide o neustále hľadanie ďalšieho potvrdenia a uznania od ostatných. Taktiež nám umožňujú neustále sledovať, čo robia ostatní a vytvárajú ilúziu, že ich životy sú lepšie a zaujímavejšie, ako tie naše. Toto správanie môžeme najčastejšie pozorovať u dospievajúcich, ktorí sú vo veku, kedy je porovnávanie sa s rovesníkmi a túžba po uznaní najintenzívnejšia. Práve preto sú dospievajúci najzraniteľnejšou skupinou voči FOMO, k čomu prispieva aj zistenie, že dospievajúci trávia na sociálnych sieťach, akými sú napríklad Instagram, Facebook, TikTok a iné, minimálne štyri hodiny denne.

Ako môže vyzerať FOMO?

FOMO sa môže prejavovať v rôznych situáciách, nielen prostredníctvom sociálnych sietí. Môže to byť pocit, že premeškáme dôležitú udalosť alebo aktivitu, keď sme napríklad pozvaní na oslavu, na ktorú sa nám nechce ísť, ale ideme, aby sme sa neskôr necítili vyčlenení. FOMO môže tiež súvisieť so strachom, že nebudeme schopní držať krok s ostatnými v práci alebo vo vzdelávacích aktivitách.

FOMO sa môže prejaviť aj počas krásnych slnečných dní, keď pozeráme na príspevky ostatných, ako si vonku užívajú, zatiaľ čo my musíte zostať doma kvôli práci, chorobe alebo rodinným povinnostiam. Tento pocit môže byť sprevádzaný frustráciou a vinou, že si nemôžeme užiť deň rovnako ako ostatní a že niečo premeškáme.

Iným príkladom môžu byť aj športovci, ktorí môžu zažívať FOMO, teda cítiť tlak, keď vidia, ako často niekto iný trénuje a môžu sa začať obávať, že nedržia dostatočne s nimi krok. Iným príkladom sú tiež čitatelia. Tí môžu byť znepokojení dlhým zoznamom kníh, ktoré niekto iný prečítal a môžu sa začať cítiť nedostatočne inteligentní alebo vzdelaní.

Príznaky FOMO

  1. Nutkavé kontrolovanie sociálnych sietí: Neustále kontrolovanie príspevkov a aktualizácií, ktoré môže negatívne ovplyvniť našu náladu a radosť zo života.
  2. Negatívne pocity pri porovnávaní sa: Pocit závisti alebo nespokojnosti pri pohľade na životy iných ľudí.
  3. Psychické vyčerpanie: Pocit vyčerpania a únavy zo sociálnych sietí.
  4. Zhoršená koncentrácia: Problémy so sústredením sa na prácu alebo štúdium kvôli neustálemu rozptýleniu.
  5. Poruchy spánku: Nespavosť alebo nekvalitný spánok spôsobený častým používaním smartfónov pred spaním.
  6. Smútok, úzkosť, depresia a stres: Zhoršenie duševného zdravia v dôsledku neustáleho porovnávania sa a pocitu, že niečo premeškáte .
  7. Neschopnosť povedať NIE: Na každé pozvanie alebo príležitosť, vždy povieme ÁNO, zo strachu, že niečo premeškáme alebo budeme z toho vynechaní. To môže viesť k vyčerpaniu, vyhoreniu a nedostatku rovnováhy vnašom živote.
  8. Fyzické príznaky podobné úzkosti: Bolesti žalúdka, hlavy, búšenie srdca a zvýšená srdcová frekvencia.
  9. Rušivé alebo negatívne myšlienky: Môžeme začať o sebe pochybovať, čím sa zníži naša sebahodnota.

Ako minimalizovať FOMO?

Existuje niekoľko krokov, ktoré vám môžu pomôcť znížiť pocity úzkosti a stresu spojené s týmto fenoménom:

  1. Zmeňte svoje zameranie: Namiesto vyhľadávania toho, čo vám chýba, sa zamerajte na to, čo máte, a čo vám robí radosť.
  2. Vyberte si, koho chcete mať vo svojom online živote: Nie je nič zlé na tom, keď si na určitý čas skryjete príspevky niektorých ľudí alebo ich úplne odstránite zo svojho zoznamu priateľov. Ak niektorí ľudia často zdieľajú príspevky, ktoré vo vás vyvolávajú FOMO, môže byť prospešné ich príspevky nevidieť. Sledujte len ľudí, ktorí vás inšpirujú a pozitívne ovplyvňujú.
  3. Digitálny detox: Menej času stráveného na smartfóne a sociálnych sieťach vám môže pomôcť sústrediť sa viac na seba, bez porovnávania sa s druhými. Skúste obmedziť používanie určitých aplikácií alebo stanoviť si denné limity pre používanie sociálnych sietí. Môžete tiež odložiť telefón do inej miestnosti alebo ho na pár hodín úplne vypnúť.
  4. Vedenie si denníka: Ak používate sociálne siete na uchovávanie fotografií a zážitkov, skúste tieto veci zaznamenávať do denníka namiesto zdieľania online. To môže pomôcť znížiť potrebu externého uznania.
  5. Hľadanie skutočných kontaktov: Namiesto hľadania uznania vo forme „páči sa mi to“ na sociálnych sieťach, skúste osloviť priateľov a stretnúť sa osobne. Tieto osobné interakcie môžu byť oveľa prínosnejšie.
  6. Pamätajte, že na sociálnych sieťach nevidíte všetko: Väčšina ľudí nemá vzrušujúci život 24/7. Pamätajte si, že vidíte iba to, čo sa ľudia rozhodli zdieľať.
  7. Využite svoj čas naplno: Zamerajte svoju energiu na vzťahy a aktivity, ktoré vás napĺňajú. Keď sme spokojní so svojím denným programom, sme menej znepokojení tým, čo robia ostatní.
  8. Identifikácia spúšťačov: FOMO môže byť paralyzujúce, preto je dôležité identifikovať spúšťače a buď sa im vyhnúť, alebo sa na nepripraviť a adekvátne reagovať.
  9. Budovanie sebahodnoty: Aby ste nemali potrebu porovnávať sa s druhými, je dobré poznať svoju vlastnú hodnotu. Uvedomte si, čo vás napĺňa, baví a motivuje.
  10. Mindfulness: Techniky Mindfulness vám môžu pomôcť sústrediť sa na prítomnosť, na to, čo sa deje “Tu a teraz“ a tým znížiť strach z toho, že niečo premeškáte.
  11. Vyhľadanie psychologickej pomoci: Ak zažívate FOMO, psychológ vám môže poskytnúť bezpečný priestor, kde môžete pracovať s obavami a emóciami spojenými so strachom z premeškania.

JOMO ako opak FOMO

JOMO (Joy of MissingOut) je pocit šťastia a spokojnosti z toho, že sme oslobodení od zhonu a tlaku sociálnych sietí. Na rozdiel od FOMO (Fear of MissingOut), ktoré v nás vyvoláva úzkosť z toho, že zaostávame za najnovšími informáciami a zážitkami, JOMO nám umožňuje zamerať sa na reálny život, budovať hlbšie vzťahy a užívať si jednoduché momenty bez potreby sledovania notifikácií a lajkov na sociálnych sieťach. Tento prístup zvyšuje vďačnosť, sebaprijatie a duševnú pohodu, čím sa znižuje úzkosť a stres.

Prechod od FOMO k JOMO môže výrazne zlepšiť kvalitu nášho života a duševnú pohodu. Ak máte pocit, že zažívate FOMO a neviete si s tým rady, neváhajte vyhľadať našu pomoc .

ZDROJE:

Agata Blachnio: Facebook intrusion, fear of missingout, narcissism, and lifesatisfaction: A cross-sectional study. 2018.

Shadab Ahmad Quadri: Fear of MissingOut: TechnologyDrivenEmotions. 2019.

Emily Laurence: ThePsychologyBehindTheFear of MissingOut (FOMO). 2023.

Cleveland Clinic: FomoIsReal: HowTheFear of MissingOutAffectsYour Health. 2023.

Kenda Cherry: IsSunshineGuiltGiving Tou FOMO? 2024.

Elizabeth Scott: How To DealWithFomo in YourLife. Here’show to keep FOMO fromunderminingyourhapiness. 2024.

Arfan Maulana Hafizh: FomoVsJomo: UnderstandingThePsychologyBehindSocialMediaConsumptionBehavior And ItsImpact On MentalWell-BeingWith A CommunicationPsychology. 2024.

Mustafa Saritepeci: Antecedents and consequences of FoMoforneuroticism, openness and socialinfluence: Investigatingthemoderatingeffect. 2024.

Alex Mari: Fear of MissingOut (FOMO) on EmergingTechnology: Biased and UnbiasedAdoptionDecision. 2024.

Sledujte nás

Získajte viac informácií a sledujte nás na našich sociálnych sieťach.